Jak dbać o baterię w laptopie?

Jak dbać o baterię w laptopie? Czym różni się bateria w laptopie od baterii telefonu komórkowego czy samochodu elektrycznego?
Wszystkie wymienione wyrzej urządzenia zasilane są bateriami tego samego typu. Są to wysokowydajne baterie Lito-Ionowe. Niestety ich duża wydajność idzie w parze z kilkoma zagrożeniami.

Bateria Litowa „nie lubi” być ani w pełni nałądowana, ani rozładowana do minimum. Im napięcie (na cele) bliższe wartości nominalnej (3,75V czyli około 50 , 55% stanu naładowania) tym bateria Litowa jest stabilniejsza blisko punktu równowagi. Wynika z tego, iż im blizej 50% naładowania (około 3.75V/cele), tym bateria będzie dłużej nam będzie służyć.
Bardzo dobrym przykładem jest nowy smartphone, dopiero co wyjęty z pudełka. W nowym telefonie czy tablecie Bateria nigdy nie jest na FULL, nigdy nie jest rozładowana do kilku, kilkuastu procent. Po włączeniu na wyświetlaczu zawsze pojawia się stan około 50% naładowania. Jest to tak zwany stan uśpienia LiIona do przechowywania. Uśpiuona bateria Litowa(naładowana przy wykorzystaniu opcji STORAGE), może pozostawać w tym stanie nawet do 5 lat.

Akumulator Litowo-Jonowy Samochodu Elektrycznego.

źródło: Jak dbać o baterie Litowo-Jonowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *